• Slide

    PANTHENOL omega radí

Aký ste fototyp?

Fotoyp I: VEĽMI CITLIVÝ

Vyznačuje sa veľmi citlivou pokožkou, ktorá na slnko reaguje citlivo až alergicky. Pokožka vždy sčervenie, často sa spáli, bohužiaľ nikdy nehnedne. Fototyp Aj majú asi 2% ľudí s nápadne svetlou pleťou s mnohými pehami, ryšavými vlasmi a svetlými očami. Odporúčaná doba slnenie je 5-10 minút, potom mizne prirodzená vlastná ochrana pokožky a je nutné sa chrániť opaľovacími prípravkami s najvyšším UV faktorom.

 

Fototyp II: CITLIVÝ

Pre tento fototyp je typická svetlá pokožka, ktorá sa opaľuje veľmi pomaly, na slnku vždy sčervenie, mierne hnedne.Túto pokožku má asi 12% populácie. Charakteristická je svetlá pleť, vlasy blond až hnedé, oči modré, zelené, sivé. Prirodzená vlastná ochrana pokožky mizne po 10-20 minútach pobytu na slnku. Ľudia s týmto fototypom by mali veľmi dbať na používanie opaľovacích prípravkov s vysokým ochranným UV filtrom.

 

Fototyp III: NORMÁLNY

Na slnečné žiarenie reaguje normálne, veľmi dobre sa opaľuje, sčervenie len niekedy, málokedy sa spáli a ak áno, spálenie býva mierne. Opálená pokožka má väčšinou bronzovo hnedú farbu. Tento fototyp má viac ako 70% ľudí. Prirodzená vlastná ochrana pokožky mizne po 15-25 minútach pobytu na slnku. Preto je dobré chrániť sa kozmetikou so strednou ochranou, zvýšenú pozornosť treba venovať materským znamienkam, ktoré sú náchylnejšie k tvorbe kožného nádoru.

 

Fototyp IV: ODOLNÝ

Vyznačuje sa snedou pokožkou, ktorá sa veľmi rýchlo opaľuje a hnedý odtieň opálenia si uchováva najdlhšiu dobu oproti ostatným fototypom. Tento typ má hnedé až čierne vlasy a tvorí ho približne 8% populácie. Prirodzená ochrana mizne po 20-30 minútach. Aj keď je pleť odolnejšia proti slnku, používanie opaľovacích prípravkov s nižšou a strednou ochranou by ste nemali podceňovať. Znížite tak riziko starnutia a poškodenia kože.

Zpět